Mažiau mirčių, kančių ir išlaidų. Kraujagyslinių jungčių trombozei kelią padės užkirsti Diaverum kuriama dirbtinio intelekto technologija.

Kraujagyslinių jungčių (KJ) trombozė yra pagrindinis hospitalizacijų ir išaugusio mirtingumo veiksnys lėtiniu inkstų nepakankamumu sergantiems hemodializuojamiems pacientams. „Diaverum“ duomenimis, tokios trombozės dažnis siekia 0,11–0,5 epizodo vienam pacientui per metus. Ir nors tai atrodo nedideli, bet iš tiesų yra itin neraminantys skaičiai. KJ trombozė yra priežastis daugybės rimtų problemų: ji reikšmingai padidina bendrą rūpinimosi tokiais pacientais kainą, prisideda prie nepriimtino išlaidų augimo ir su šia liga susijusios naštos, veikiančios nacionalines sveikatos priežiūros sistemas visame pasaulyje. Tačiau su „Diaverum“ pagalba jau netrukus viskas pasikeis į gerąją pusę tiek pacientams, tiek jų artimiesiems, tiek ir nacionalinėms sveikatos sistemoms.

Mes sukūrėme dirbtinio intelekto modelį, padedantį mūsų gydytojams ir slaugytojams labai tiksliai numatyti kraujagyslinių jungčių trombozę hemodializuojamiems pacientams. Atliekant simuliacijas su „Diaverum“ pacientų ligos istorijų duomenimis, dirbtinis intelektas nuspėjo vidutiniškai 75 proc. faktinių atvejų, kurių nepavyko nustatyti atliekant aukščiausio lygio klinikinius vertinimus ir naudojant stebėsenos sistemas.

 „Džiaugiamės šiandien galėdami pranešti apie pažangią inovaciją, kuri padės įgyvendinti esminį pokytį numatant ir imantis prevencinių priemonių siekiant užkirsti kelią mūsų nuolatinių pacientų kraujagyslinių jungčių trombozės atvejams. Tai svarbus laimėjimas visiems, suteiksiantis geresnes skaitmenines priemones ir analitines įžvalgas mūsų sveikatos priežiūros specialistams, geresnius gydymo rezultatus mūsų pacientams ir mažesnes sveikatos priežiūros išlaidas“, – sakė „Diaverum“ generalinis direktorius Dimitris Moulavasilis.

Mūsų KJ modelyje taikomi pažangaus, kruopščiai sukurto bei į žmogaus gerovę orientuoto dirbtinio intelekto principai. Pasitelkęs kiekvienam pacientui pritaikytus įvesties kintamuosius, kuriuos sudaro gydymo dialize duomenys, laboratorinių tyrimų rezultatai ir demografiniai duomenys, dirbtinis intelektas numato, ar pacientas patirs trombozę likus savaitei iki tokio epizodo. Šiuo atveju dirbtinio intelekto prognozė pateikiama nefrologui kartu su įvairiomis paaiškinamosiomis įžvalgomis suteikiant jam galimybę pasiūlyti prevencinį individualizuotą gydymą, kad būtų išsaugotos paciento kraujagyslinės jungtys.

Naujasis kraujagyslinių jungčių dirbtinio intelekto modelis yra integruotas į mūsų suskaitmenintą klinikinę darbo eigą ir į sąsajas su mūsų skaitmenine infrastruktūra, įskaitant nuosavą „Diaverum“ informacijos apie inkstus platformą d.CARE ir gydymo gairių sistemą.

Su minėta sistema jau dirbama Saudo Arabijoje, Portugalijoje ir Ispanijoje, kur rūpinamasi maždaug 12 000 inkstų nepakankamumu sergančių pacientų. „Diaverum“ tikslas yra per ateinančius 18 mėnesių parengti modelį visam tinklui, apimančiam 452 klinikas 24 šalyse.

Kaip pastebėjo „Diaverum“ vyriausiasis gydytojas daktaras Fernando Macário, „Diaverum“ inkstų nepakankamumu sergančių pacientų priežiūros modelis yra paremtas į saugumą orientuota politika ir procedūromis, standartizuotomis holistinėmis intervencijomis, tvirtu klinikų valdymu ir skaitmenizuotais darbo procesais siekiant pacientams svarbių gydymo rezultatų. „Dirbtinis intelektas suteikia gydytojams geresnes diagnostines priemones, padeda slaugytojams būti arčiau pacientų, suteikia procesams efektyvumo, o pacientams užtikrina geresnį gydymą. Duomenų mokslininkai taps naujais sveikatos priežiūros specialistų bendradarbiais, daugiadalykės komandos nariais, kurie taip pat turės dirbti išvien su pacientais ir kitais sveikatos priežiūros specialistais siekiant užtikrinti, kad visada būtume susitelkę į individualizuotų, gyvenimo kokybę gerinančių inkstų sveikatos priežiūros paslaugų teikimą“, – teigė Fernando Macário.

Jam antrino ir „Diaverum“ vyriausiasis transformacijų pareigūnas Zoltanas Szepesis, anot kurio, ši žinia yra svarbus žingsnis trejus metrus trunkančioje kelionėje siekiant paversti visą „Diaverum“ turimą patirtį ir žinias skaitmenine platforma, kad šiame sektoriuje būtų galima teikti efektyviausias, standartizuotas, aukštos kokybės ir plataus masto dializės paslaugas. „Žvelgdama į priekį „Diaverum“ stato nuosavą dirbtinio intelekto programą, kur bus rengiami, tvirtinami, naudojami ir stebimi įvairūs dirbtinio intelekto modeliai, leisiantys atrasti efektyvesnį sprendimą įvairioms klinikinėms problemoms.  Mes siekiame, kad visose mūsų klinikose darbuotojams talkintų dirbtinis intelektas ir taip būtų pagerinti mūsų pacientams labai svarbūs gydymo rezultatai, įskaitant kraujagyslinių jungčių išsaugojimą“, – sakė Zoltanas Szepesis.