Lėtinė inkstų liga: simptomai, diagnostika, profilaktika.

Itin svarbu suvokti, kad inkstai yra gyvybiškai svarbūs organai – jie filtruoja ir valo kraują nuo kenksmingų medžiagų apykaitos produktų, subalansuoja druskos ir vandens kiekį organizme, yra atsakingi už pH balansą, reguliuoja už normalų kraujo spaudimą atsakingo renino kiekį. Šis nuolatinis filtravimo ir valymo procesas tęsiasi nepastebimai, tačiau inkstų funkcija dėl daugelio priežasčių gali laikinai ar visam laikui sutrikti.

Statistika rodo, kad kone vienas iš dešimties žmonių serga lėtine inkstų liga. Kadangi lėtinė inkstų liga – skirtingų ligų sukeltas inkstų pažeidimas, praktiškai nėra dviejų vienodų pacientų, kurių ligos pobūdis būtų toks pat. Mat lėtinės inkstų ligos priežastimi gali tapti pasikartojančios ar tinkamai negydomos šlapimo organų infekcijos, cukrinis diabetas, inkstų akmenligė, padidėjusi prostata, arterinė hipertenzija, imuninės kilmės ir paveldimos ligos. Inkstų ligas gali sukelti ir apsinuodijimas cheminėmis medžiagomis ar alkoholiu, fizinė trauma.

Kodėl sunki ankstyva lėtinės inkstų ligos diagnostika?

Nors ankstyva diagnostika – būdas užkirsti kelią progresavimui, tačiau lėtinės inkstų ligos simptomai pasireiškia ligai jau pažengus. Mat inkstai lengvai prisitaiko ir kompensuoja prarastą funkciją ir tik galiausiai, sergant lėtine inkstų liga, jie gerokai sumažėja, susiraukšlėja ir visiškai praranda savo funkciją. Kai inkstai nebesugeba pašalinti atsiradusių toksinų, šios medžiagos pradeda kauptis organizme ir kraujotakos sistemoje, tai nulemia prastą savijautą: žmogų gali pykinti, jis gali vemti, prarasti apetitą, jausti nuolatinį nuovargį, raumenų mėšlungį, krūtinės skausmą, dusulį, jam gali nuolat niežėti odą, nuo lėtinės inkstų ligos kenčiantis žmogus gali prasčiau miegoti. Negana to, šie inkstų ligos simptomai dažnai gali būti sukelti ir kitų ligų, tad nustatyti lėtinę inkstų ligą gali būti išties sudėtinga.

Medikai skaičiuoja, kad net 97 proc. žmonių nežino sergantys lėtine inkstų liga, o požymiai išryškėja tik trečioje stadijoje. Tuomet galimos tokios komplikacijos kaip skysčių susilaikymas organizme, dėl kurio taip pat, ypač – rytais, gali susidaryti patinimai rankose ir kojose, susilpnėti kaulai, sumažėti lytinis potraukis ir imuninis atsakas, kilti nėštumo komplikacijos, būti pažeidžiama centrinė nervų sistema. Ligai pažengus, rytinis šlapimas būna šviesus ir jo kiekis nuolat mažėja.

Simptomai pasireiškia ligai jau pažengus: kaip išsaugoti inkstus

Kai sergama lėtine inkstų liga ir pasiekiama trečia stadija, inkstų sveikatą parodantis glomerulų filtracijos greitis būna sumažėjęs vidutiniškai. Pasiekus paskutinę, penktą lėtinės inkstų ligos stadiją, pasireiškia inkstų nepakankamumas ir jo požymiai, pacientui skiriama dializė – gyvenimo kokybę gerinanti pakaitinė inkstų terapija. Ji taikoma visą likusį gyvenimą ar iki kol inkstas transplantuojamas. Blogiausia, kad kas antras pacientas, kuriam buvo nustatytas galutinis inkstų nepakankamumas ir jo požymiai, nežinojo sergantis lėtine inkstų liga.

Dažniausiai pakaitinės inkstų terapijos procedūros atliekamos sveikatos priežiūros įstaigose. Ne išimtis – ir Diaverum klinikos: mūsų misija – padėti kiekvienam klientui, nepaisant jo diagnozės, kiek tai įmanoma, tęsti įprastą jo gyvenimą. Tad Diaverum specialistai užtikrins visapusišką medicininę priežiūrą vienoje vietoje. Tai reiškia, kad pacientams bus suteiktas geriausias individualus gydymas, bus gydomos gretutinės ligos, pacientas jie bus paruošti įtraukimui į inksto transplantacijos laukiančiųjų sąrašą. Tokiu būdu siekiama ne tik padėti kiekvienam pacientui tęsti įprastą jo gyvenimą, bet ir sulėtinti inkstų ligos progresavimą.

Taip pat Diaverum specialistai stengiasi padėti žmonėms suprasti, kaip veikia inkstai, kaip nesusirgti ir valdyti pasireiškusią ligą. Tik atliekant diagnostiką galima pastebėti inkstų pažeidimus, anksčiau nustatyti lėtinę inkstų ligą, atitolinti ar išvis išvengti organizmo pažeidimų. Tai taip pat padeda atitolinti arba kai kuriais atvejais ir visiškai išvengti pakaitinės inkstų terapijos.

Visų pirma, reikėtų atsižvelgti į jos riziką galinčius padidinti veiksnius: jei sergama diabetu ar širdies ir kraujagyslių ligomis, žmogui nustatytas aukštas kraujo spaudimas ar nenormali inkstų struktūra, jei inkstų ligos anksčiau buvo nustatytos jo šeimos nariams. Taip pat, jei reikėtų pasisaugoti, jei žmogus yra nutukęs, rūko, yra vyresnio amžiaus ar ilgą laiką vartoja vaistus nuo skausmo. Esant rizikos grupėje, turinčioje didesnę tikimybę susirgti lėtine inkstų liga, rekomenduojama kreiptis į inkstų ligas gydantį nefrologą.

Norint džiaugtis normalia inkstų funkcija ir juos kuo ilgiau išlaikyti sveikus, visų pirma reikėtų susirūpinti savo fiziniu aktyvumu ir mityba. Taigi, reguliariai užsiimkite aktyvia veikla, nes ji greitina medžiagų apykaitą ir sumažina kraujospūdį, palaikykite normalų kūno svorį vartodami sveikus maisto produktus – taip išvengiama nutukimo ir su juo susijusių problemų, pavyzdžiui, cukrinio diabeto ir širdies ligų. Jei jau sergama cukriniu diabetu, būtina nuolat stebėti cukraus kiekį kraujyje. Tiesa, jei turite viršsvorio, būtinai pasitarkite su gydytoju dėl svorio metimo strategijų ir nebandykite įvairių dietų bei kitų metodų patys – taip galite gerokai pakenkti organizmui. Kalbant apie maistą, jį stenkitės kuo mažiau skaninti druska, vartokite mažiau druskos turinčius produktus, mat šis ingredientas skatina skysčių kaupimąsi organizme ir didina kraujo spaudimą.

Kalbant apie inkstų priežiūrą, šiems organams labai padeda žalingų įpročių, pavyzdžiui, rūkymo atsisakymas – į plaučius traukiami tabako degimo produktai lėtina inkstų kraujotaką ir didina vėžinių susirgimų šiame organe riziką. Svarbu saikingai vartoti nereceptinius vaistus ir būtent taip, kaip nurodyta instrukcijose ar ant pakuotės. Pavyzdžiui, dažnai ir gausiai vartojami skausmą malšinantys vaistai kaip ibuprofenas ir aspirinas gali nulemti ilgalaikį inkstų pažeidimą.

Susijęs turinys

Ką turėtume žinoti apie inkstus?
Pagrindinė inkstų funkcija – šalinti medžiagų apykaitos produktus iš kraujo ir reguliuoti druskos ir skysčių pusiausvyrą organizme
Kas kenkia inkstams?
Du dažniausi inkstų nepakankamumo veiksniai yra cukrinis diabetas ir aukštas kraujospūdis
Ar galima užkirsti kelią lėtinei inktų ligai?
Lėtinė inkstų liga yra sunkus negalavimas, kuris kamuoja vis daugiau žmonių

Pasidalinkite savo įspūdžiais

Esame įsipareigoję pagerinti Jūsų Diaverum patirtį

Portale „Mano patirtis Diaverum“ galite pateikti atsiliepimus apie bet kokią su Diaverum susijusią patirtį, į kurią norėtumėte atkreipti mūsų dėmesį; apie tai, kas buvo gerai ir ką galime patobulinti. Atsiliepimus galima pateikti lietuvių kalba ir anonimiškai.

Pateikti atsiliepimą „Mano patirtis Diaverum“ platformoje