Fizinis aktyvumas dializuojamiems pacientams – mada ar būtinybė?

Lėtinės inkstų ligos užklumpa kas dešimtą suaugusį Lietuvos gyventoją ir yra laikomos klastingomis ligomis, mat gali nebūti jokių simptomų iki tol, kol žmogaus inkstai netenka iki 70 - 80% savo funkcijos. Nustatyta galutinės stadijos inkstų liga - didelis išbandymas tiek pacientui, tiek jo artimiesiems. Pacientai, kuriems reikalinga pakaitinė inkstų terapija, tampa priklausomi nuo procedūros ir naujo gyvenimo ritmo pokyčių. „Diaverum“ klinikos - pirmosios Lietuvoje pradėjo teikti nemokamas kineziterapijos paslaugas dializuojamiems pacientams, siekiant pagerinti jų gyvenimo kokybę, nes fizinis aktyvumas ir sveika gyvensena yra neatsiejama gydymo dalis.

Mankšta gulint – misija įmanoma

Dializuojamiems pacientams tenka vykti į gydymo įstaigas tris kartus per savaitę ir praleisti jose po keturias valandas gulimoje ar sėdimoje padėtyje, kol iš jų kraujo specialių filtrų pagalba pašalinami medžiagų apykaitos produktai ir perteklinis vandens kiekis. Procedūros metu pacientai gali miegoti, skaityti, žiūrėti ar klausytis mėgstamų laidų, klinikų pacientai gali mankštintis gulėdami, prižiūrimi kvalifikuoto kineziterapijos specialisto, kuris sudaro individualią programą ir prižiūri pacientą kiekvienos dializės metu.

Bendrovėje dirbantis kineziterapeutas Virmantas Juodis su pacientais praleidžia daug laiko: įvertina kiekvieno fizinį pajėgumą, sudaro individualias pratimų programas, prižiūri jų atlikimą, kasdien, dalyvaujant gydytojui-nefrologui, aptaria paciento būklę, koreguoja mankštinimosi planą. Su kiekvienu pacientu individualiai dirbama apie 30 - 40 min. kiekvienos procedūros metu. Pacientams pagal poreikį yra atliekami ir masažai. „Neretai dializuojami pacientai turi ir kitų sveikatos problemų, kurias masažų pagalba po truputį pradedame spręsti, pvz. esant sutrikusiam limfos nutekėjimui, yra atliekamas limfodrenažinis masažas“, - teigia V. Juodis.

Kinezitarpija dializeje

„Projektas yra unikalus tuo, kad mankšta ir masažai pritaikyti dializuojamiems pacientams ir  vyksta prižiūrint kompetentingai komandai pacientui gulint. Pacientas nepatiria jokių išlaidų, laukimo eilių ar kelionių į kitas sveikatos įstaigas. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad fizinis aktyvumas svarbus ir mūsų psichologinei savijautai. Ne paslaptis, kad lengvas fizinis krūvis dažnai savo efektu prilygsta netgi depresiją gydančių medikamentų poveikiui. Todėl tikrai tikime, kad tai padės mūsų pacientams jaustis ne tik fiziškai stipresniems, bet ir laimingesniems. Gera nuotaika jaučiama jau dabar“ – pasakoja Virmantas.

Aktyvus pacientų įsitraukimas – geriausia motyvacija gydytojams

Klinikos nefrologus ypač džiugina aktyvus pacientų įsitraukimas į šį projektą. Pacientas A. Š. pasakojo, kaip pajuto, jog pagerėjo ne tik savijauta bet ir pakito jo jėga. Šventines dekoracijas pacientas laiko sofos patalynės dėžėje. Puošdamas namus, jis susidūrė su nepatogumu, jog sofa yra sunki, o išimti dekoracijas - nepatogu. Po mėnesio mankštinimosi ir dalyvavimo kineziterapijos programoje, dekoracijas dedant atgal į vietą, vyras teigė, jog sofos dežę atidarė ir puošmenas sudėjo be didelių pastangų. Matydamas tokius puikius rezultatus jis yra labai patenkintas ir noriai atlieka mankštą toliau.

Sportuoti savarankiškai ar su specialistu?

„Pacientas gali savarankiškai atlikti pratimus, tačiau visgi reikia atkreipti dėmesį, kad visiškas paciento saugumas gali būti užtikrinamas tik prižiūrint kvalifikuotam specialistui. Šiandien galima rasti daug straipsnių bei video medžiagos, kaip mankštintis, tačiau neturint reikiamų žinių, galima padaryti žalos net ir sveikam žmogui.  Todėl, kaip ir prieš vartojant bet kokius naujus vaisus, taip ir pradedant mankštintis - reikia pasitarti su specialistu“ - teigia kineziterapeutas V.Juodis.